Možná jste zaznamenali zprávy o tom, že byly jisté návrhy na zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Mnozí zaměstnanci by z takové možnosti byli nadšení. Dokáže ale kratší pracovní doba vyřešit problémy, které v práci zažíváme? Podle studií spokojenost s prací nevychází ani tak z toho, kolik hodin v ní trávíme, ale má i jiné faktory, které ji ovlivňují. Které to jsou?
Kvalita je více než kvantita
Dle studií má na naše psychické zdraví vyšší vliv kvalita naší práce než to, kolik času v práci trávíme. Dalšími faktory jsou dobré vztahy na pracovišti, dostatek zdrojů a odpovídající finanční ohodnocení a dostatek času na vyhotovení pracovních úkolů. Ze studií také vyplývalo, že tyto faktory měly obdobný pozitivní vliv bez ohledu na to, zda se jednalo o zaměstnance na plný nebo částečný úvazek. Z toho vyplývá, že kratší pracovní doba není všelékem, který by dokázal zachránit všechno.
Riziko zkráceného pracovního týdne
Tato studie také upozornila na to, že současná debata o přínosu kratší pracovní doby není tak aktuální jako snaha o zajištění kvalitního pracovního prostředí a řešení sociálních problémů. Dokonce by kratší pracovní týden mohl vést ke zhuštění pracovních povinností do méně dní, přičemž by se mohlo stát, že obnos práce a počet odpracovaných hodin by zůstal stejný. To by vedlo k nutnosti intenzivnějšího pracovního nasazení, méně příjemnému pracovnímu prostředí, a tedy i zhoršení psychického stavu zaměstnanců.
Možnost řešení nezaměstnanosti
Kolik hodin je ale ta ideální hranice optimální pro naši pohodu? To se nedá říct, jak už řádky výše zmiňují, ovlivňují to i mnohé další faktory z nichž je nejdůležitější smysluplnost práce a příjemné pracovní prostředí. Tato skutečnost by mohla pomoci postavit po pandemii ekonomiku opět na nohy. Vytvoření pracovních pozic s menší hodinovou dotací, ale kvalitním prostředím má velký potenciál vyřešit problém se zvýšenou nezaměstnaností a zároveň ochránit psychické zdraví zaměstnanců.
MyJobsi.cz | Vyhledávač práce od 123jobs Media s.r.o.