V průběhu pandemie se kdysi novinami mihnuly zprávy o zvláštní taktice, kterou použily například Britské aerolinky. Zaměstnavatelé bohužel často používají všelijaké pochybné praktiky a jednou z nich je právě tato – rozvázání poměru se zaměstnanci a jejich opětovný nábor, tentokrát ovšem s horšími pracovními podmínkami. Častější je to u velkých zaměstnavatelů, kteří si to mohou dovolit a u nichž by nevadilo, kdyby na jejich nové pracovní podmínky nepřistoupili všichni zaměstnanci. Tato praktika je rozšířenější, než jste si možná mysleli, jen se o ní tolik neví. Do pozornosti médií se dostane jen v tom případě, kdy se provede špatně. A to je nejčastěji v situacích, kdy jsou dané firmy v opravdu velkých nesnázích.
Nová smlouva, nové podmínky
Princip vyhazovu a opětovného náboru je jednoduchý. Zaměstnavatel by potřeboval, aby jeho zaměstnanec měl jinou pracovní smlouvu. Ať už je to z důvodu větší flexibility, přesunu místa výkonu práce nebo třeba kvůli menším nákladům díky snižování mezd, rozsahu pracovních hodin nebo škrtnutí firemních benefitů. Aby dosáhl změny pracovní smlouvy, rozhodne se zaměstnavatel tu stávající ukončit a podepsat se svými zaměstnanci smlouvu novou. Je to ale poněkud riskantní krok. Pořád se jedná o propuštění zaměstnance, proto pokud se neprovede správně, může jím zaměstnanci vzniknout nárok na uplatnění svých práv při nespravedlivém propuštění.
Riskantní podnik
Zaměstnavatel nemá automatické právo na provedení tohoto úkonu. Je nutné, aby pro to měl dostatečně dobrý důvod. I když je samozřejmě velmi subjektivní, co se opravdu dá považovat za dostatečně dobrý důvod. Přestože se jedná o akt, který bodne zaměstnancům dýku do zad, je legální. Na zaměstnancích pak je, aby hájili svá práva a v případě, kdy pro ně nová smlouva bude opravdu nevýhodná, tak na ni nepřistupovali a raději si našli zaměstnání jinde.
MyJobsi.cz | Vyhledávač práce od 123jobs Media s.r.o.